Owrzodzenia żylne najczęściej powstają u osób, które cierpią na niewydolność żylną, czyli zmagają się z nieestetycznymi żylakami lub stanem po zakrzepicy żylnej. Na samym początku dochodzi do obrzęku kończyn, następnie powstają przebarwienia o ciemnym zabarwieniu, kolejnym etapem są rany podudzi, które mogą utrzymywać się przez wiele lat.
Niewydolność żylna u pacjentów diagnozowana jest przez badania USG żył. Badanie polega na sprawdzeniu stanu żył, przepływu krwi oraz ich drożności. Jeżeli żylaki szybko zostaną wykryte, można wprowadzić natychmiastowe leczenie, dzięki czemu zapobiegniemy progresji choroby, a także sprawimy, że powstałe na nogach rany szybko się wygoją. W przypadku zakrzepicy naczyniowej niezwykle ważne jest stosowanie terapii kompresyjnej, którą zleci niemal każdy lekarz flebolog — jest to specjalistyczna odzież uciskowa, która pomaga w miejscowym leczeniu owrzodzenia, jako że zmniejsza stan rany oraz ogranicza obrzęk.
Leczenie żylaków polega przede wszystkim na wybieraniu (jeżeli to możliwe) metod małoinwazyjnych, tj. skleroterapii oraz ablacji laserowej, które nie tylko przyczynią się do ulepszenia stanu żył, ale również zapobiegną powstawaniu lub nawrotom owrzodzenia żylnego. W większości rany owrzodzenia nie ulegają samoistnemu gojeniu, dlatego lekarz flebolog może wprowadzić postępowanie farmakologiczne, miejscowe oraz o charakterze chirurgicznym. Aby zapobiec powstawaniu owrzodzenia żylnego, należy dbać o odpowiedni wskaźnik masy ciała i unikać dłuższego przebywania w jednej pozycji, która będzie utrudniać przepływ krwi z kończyn dolnych. Równie ważne jest stałe kontrolowanie stanu swojego zdrowia oraz dbanie o wręcz idealną higienę skóry. Nie wolno zapominać o badaniach układu naczyniowego, które należy wykonać w gabinecie lekarza flebologa.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni