Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Mycie zębów to nieodłączna część porannej i wieczornej rutyny. Jej wykonywanie umożliwia zachowanie świeżego oddechu, przyjemnego posmaku w ustach, a przede wszystkim zapobiega chorobom zębów i dziąseł. Efektywność mycia zależy od techniki, jaką się stosuje, a także używanej szczoteczki. Coraz większą popularność zdobywają modele elektryczne, które czyszczą zęby nie tylko usuwając płytkę nazębną, ale też osady powierzchniowe.

Szczoteczki elektryczne możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne - wyposażone są w silnik, który wprawia główkę czyszczącą w ruch. Porusza się ona wtedy z boku na bok, a niektóre modele mogą wykonywać dodatkowo ruchy pulsacyjne. Włókna główki precyzyjnie otaczają każdy ząb i docierają nawet w najbardziej niedostępne miejsca, skutecznie rozbijając płytkę nazębną.
Drugim rodzajem szczoteczek są modele soniczne. Działają one w oparciu o fale dźwiękowe o częstotliwości około 260 Hz. Wprawiają one w ruch włosie szczoteczki, które zaczyna poruszać się ruchem wymiatającym. W ten sposób w jamie ustnej powstają mikrobąbelki, które transportują składniki pasty do każdego zakamarka. Dzięki temu szczoteczka soniczna efektywnie usuwa płytkę nazębną, a przy tym jest delikatna dla dziąseł i szkliwa - piaskowanie szkliwa. W odróżnieniu od szczoteczki rotacyjnej, jej główka ma podłużny kształt, ułatwiający dotarcie do głębiej położonych przestrzeni.

Wybierając odpowiednią dla siebie szczoteczkę elektryczną, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak ilość trybów pracy, rodzaj i liczbę ruchów, a także moc akumulatora i inne akcesoria dostępne w zestawie.
Na uwagę zasługują zwłaszcza szczoteczki posiadające kilka programów czyszczenia, dzięki czemu można dostosowywać je do zmieniających się potrzeb pielęgnacyjnych, a także modele wyposażone w czujnik siły nacisku, co pozwoli ochronić dziąsła przed ewentualnym uszkodzeniem. Warto także sprawdzić, czy rozważany przez nas model ma kilka rodzajów końcówek i jak długo będzie nam służył na jednym naładowaniu. Szczoteczki elektrycznie nierzadko sprzedawane są w zestawach z irygatorami - urządzeniami przeznaczonymi do mycia przestrzeni międzyzębowych przy pomocy wystrzeliwanej pod ciśnieniem wody.

W gabinetach stomatologicznych wykonywany jest zabieg piaskowania zębów, który pozwala na usunięcie osadu nazębnego, a tym samym pomaga utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. 

 

 

Komentarze pacjentów (2)
Ula
Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Polecam gabinet "Kołodziejczykowie" zlokalizowany w Rzeszowie.
Karolina
Stomatolog w klinice Kołodziejczykowie bardzo dobrze wykonał u mnie piaskowanie szkliwa. Polecam ten gabinet.
Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiet...
Skleroterapia uznawana jest za standard w leczeniu...
Aparaty do krioterapii stają się nieodłącznym ...
RF INFINI to termolifting mikroigłowy, czyli prze...
Odpowiednia dieta jest w stanie nie tylko pomóc p...
USG Doppler, czyli badanie dopplerowskie to małoi...