Obrzęki nóg - przyczyny powstawania

Obrzęki nóg - przyczyny powstawania

Na obrzęki nóg skarży się duża liczba osób w różnym wieku. Często pojawiają się podczas upałów lub w przypadku gdy nosimy niewygodne obuwie. Obrzęki kończyn dolnych mogą jednak wskazywać na poważne schorzenia układu moczowego, a także problemów żylnych. Nie warto zatem ignorować takich sytuacji i zdiagnozować, co jest przyczyną. Dzięki temu zbędziemy mogli zapobiec rozwojowi niebezpiecznych chorób.

Skąd biorą się obrzęki nóg?
Obrzęk nóg spowodowany jest przesiąkaniem wody z krwi do tkanek przez ścianę naczyniową. Skutkuje to opuchlizną, najczęściej w obrębie kostek. Oprócz obrzęku często występuje również uczucie ciężkości lub skurcze nóg. Powody mogą być różnorakie. Wśród tych najczęstszych wymienia się m.in. niewydolność żylną. Na wskutek niedrożności lub zastoju w żyłach, krew zaczyna w nich zalegać co powoduje opuchliznę. Innym powodem może być zakrzepica, czyli tworzenie się zakrzepów w żyłach głębokich. Jest to bardzo niebezpieczna dolegliwość, która może prowadzić nawet do zagrażającej życiu zatorowości płucnej. Obrzęków nóg nie należy zatem ignorować i warto zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny. Czytaj więcej: Żylaki nóg - jak zapobiegać 

Jak radzić sobie z obrzękiem nóg?
W przypadku opuchlizny nóg, czasową ulgę przynosi odpoczynek z kończynami uniesionymi do góry. Warto również unikać siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, ponieważ pozycja ta zaburza prawidłowy przepływ krwi. Wielu lekarzy zaleca unikanie w diecie zbyt dużej ilości soli. W przypadku większości dolegliwości kończyn dolnych, ulgę przynosi ruch. Mogą to być chociażby spacery. Ważne jest jednak aby były one regularne. Nie zaleca się przyjmowania środków farmaceutycznych bez konsultacji z lekarzem. Wiele z nich maskuje jedynie objawy, co w konsekwencji może utrudnić rozpoznanie schorzenia. W pierwszej kolejności warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do flebologa (lekarza od żył) lub innego specjalisty, który będzie potrafił zdiagnozować problem i wystosować odpowiednie zalecenia.

Komentarze pacjentów (3)
Tomm
dobrze, że nie mam z tym problemów
Michał
Jeśli komuś doskwierają uciążliwe obrzęki nóg, warto wybrać się do specjalisty flebologa.
Wanda
Na obrzęki nóg najlepsze jest ich schłodzenie lub trzymanie ich do góry.
Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

Szkoły rodzenia przeznaczone są dla wszystkich k...
Odpowiednia dieta jest w stanie nie tylko pomóc p...
Urazy i kontuzje to nieodłączny element sportu. ...
O ptozie, czyli opadaniu powiek i/lub brwi po inie...
Proste zęby są gwarantem pięknego uśmiechu, al...
Osteopatia to metoda diagnozowania oraz manualnego...