Zakrzepica żył głębokich - skąd się bierze i jak się ustrzec tego schorzenia?

Zakrzepica żył głębokich - skąd się bierze i jak się ustrzec tego schorzenia?

Zakrzepica jest poważnym stanem, który polega na występowaniu zakrzepów w świetle naczyń żylnych obejmujących układ żył głębokich lub układ żył powierzchownych. Zakrzepica może obejmować każdą część ciała, jednakże najczęściej jej występowanie widoczne jest w kończynach dolnych. Zakrzepica żylna jest efektem nieleczonej niewydolności żylnej i jest niezwykle częstą chorobą.

Jakie są przyczyny powstania zakrzepicy?
Zdecydowanie jest ich niewiele, a do najczęstszych można uznać zmiany w składzie krwi lub zmiany w budowie ścian naczyń, do czego może doprowadzić częste przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, lub korzystanie z zabiegów kosmetycznych, np. depilacji gorącym woskiem. W takich sytuacjach dochodzi do spowolnienia przepływu krwi, a dodatkowo wysoka temperatura powoduje odwodnienie, co doprowadza do zagęszczenia się krwi, a w efekcie zmiany jej składu. Przykładem czynności, podczas której może dojść do powstania zakrzepicy żył głębokich jest długa jazda samochodem lub lot samolotem. Oczywiście zakrzepica żył głębokich może być również spowodowana predyspozycjami genetycznymi lub nabytymi patologiami, np. żylakami.  Czytaj więcej - Jakie są czynniki ryzyka powstawania żylaków 

Zakrzepica jest poważnym schorzeniem, które zagraża naszemu zdrowiu oraz życiu, dlatego tak ważne jest jej odpowiednie wyleczenie, ponieważ powikłania również są bardzo bolesne. Wystąpienie zakrzepu może doprowadzić do całkowitego zatrzymania przepływu krwi, co objawia się w postaci obrzęku. Taki zastój może prowadzić do nieodwracalnych skutków, ponieważ prowadzi do znacznego obciążenia mikrokrążenia. Do najgroźniejszych powikłań można zaliczyć zespół pozakrzepowy oraz zatorowość płucną, która objawia się dusznością, przyśpieszoną akcją serca oraz omdleniem. Aby ustrzec się schorzenia, jakim jest zakrzepica żył głębokich, warto regularnie badać się u doświadczonego lekarza flebologa, który przeprowadzi rutynowe badanie USG Doppler żył, dzięki któremu będzie można sprawdzić stan zastawek oraz żył i ewentualnie wprowadzić efektowne leczenie. 

Komentarze pacjentów (2)
Anna
Zakrzepica jest bardzo poważnym schorzeniem.
Joanna
Przebywanie w pozycji siedzącej wpływa na powstawanie zakrzepicy.
Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

O ptozie, czyli opadaniu powiek i/lub brwi po inie...
W ciągu naszego życia, w obszarze narządów rod...
Na obrzęki nóg skarży się duża liczba osób w...
Oczyszczanie wodorowe należy do jednych z najnowo...
Pojawiający się u niemowlęcia kaszel zawsze jes...
Odpowiednia dieta jest w stanie nie tylko pomóc p...