Wady zgryzu, jak leczyć?

Wady zgryzu, jak leczyć?

Komentarze pacjentów

Obniżenie powietrza w domu bardzo pomogło, dziękuję za super poradę!
Kamila
Dzięki możliwości jaką oferuje gabinet, za pomocą botoksu pozbyłam się bardzo uciążliwego dla mnie problemu jakim jest nadpotliwość. Właśnie t...
Lucyna
Bardzo potrzebna dla nas placówka w tym miejscu, zawsze pomocni lekarze. Dużym plusem jest gabinet dentystyczny przygotowany pod najmłodszych ...
Maria
Długotrwałe efekty to to co mnie interesuje i dostałam w zamian za wybór ZFill contour ². Polecam.
Agnes
Klinika jest w porządku, uczęszczam od jakiegoś czasu do stomatologa tutaj. Nie mam zastrzeżeń.
Łucja
W przychodni Rehavitae pracuje świetny dietetyk, polecam.
Alicja
Pyszne koktajle z liofilizowanych owoców.
Justyna
Moje zęby zawsze są dobrze sprawdzone i wyleczone. Krótki czas oczekiwania na wizytę.
Magda

Wady zgryzu to przypadłość wielu osób. Są zaburzeniami w czynnościach oraz budowie jamy ustnej. Wady zgryzu dzielą się na różne rodzaje - pod katem patologii, które powodują oraz ze względu na części jamy ustnej, których bezpośrednio dotyczą. Każda wada zgryzu może przyczyniać się do zaburzeń oddychania, połykania czy żucia. W skrajnych przypadkach mogą one także wpływać na wygląd twarzy oraz kondycję dziąseł i zębów.

Aby rozpocząć leczenie wady zgryzu niezbędne jest poznanie jej przyczyny. To od lekarza specjalisty zależy metoda leczenia. W przypadku, gdy stałe aparaty ortodontyczne nie są skuteczne, często trzeba po prostu usunąć problematyczne zęby. Do najczęstszych wad zgryzu należą te spowodowane nieprawidłowym położeniem górnego łuku zębowego w stosunku do łuku solnego.

Jakie są najpopularniejsze wady zgryzu?

- przodozgryz - przednie zęby dolne nachodzą na górne w wyniku wysunięcia dolnego łuku zębowego. Wada odznacza się na twarzy poprzez delikatne wysunięcie dolnej wargi.
- tyłozgryz - charakteryzuje się cofnięciem dolnego łuku zębów w stosunku do łuku górnego. W zaawansowanych przypadkach wada powoduje zwiększenie nachylenia siekaczy w stronę podniebienia lub warg. Efektem tego mogą być nieznaczne deformacje twarzy oraz utrudnienie w wymowie spółgłosek s i z, które w przypadku tyłozgryzu brzmią raczej jak ś i ź.
- zgryz krzyżowy - wada ma związek z proporcjami pionowymi. W tym przypadku zęby dolne zachodzą na górne w pewnych miejscach na łukach zębowych, albo na ich całej długości. Dolna linia zębów może być nieco przemieszczona w lewo lub prawo, co powoduje niewielką asymetrię w rysach twarzy.
- zgryz otwarty - w przypadku tego zaburzenia z zęby nie stykają się ani w tylnym, ani w przednim odcinku łuków zębowych. W rezultacie powstają szpara niedogryzowa oraz wysokie podniebienie, co znacznie utrudnia odgrzanie jedzenia. Dodatkowo, wada ta powoduje trudność w wymawianiu spółgłosek przedniojęzykowo-zębowych, czyli c, c', d, d', dz, ł, t, t'.
- stłoczenie - występuje w sytuacji, gdy zęby są większe niż zębodoły. Wówczas zęby wyrastają pod złym kątem lub są znacząco poobracane. Stłoczenie sprzyja próchnicy,m ścieraniu zębów oraz chorobom dziąseł.
- zgryz głęboki - nadmierne nachodzenie przednich zębów górnych na dolne. W tym przypadku dochodzi do ścierania się zębów i chorób dziąseł.
- zęby odseparowane - zbyt duża powierzchnia w szczęce powoduje widoczność przestrzeni międzyzębowych.

Wady zgryzu mają różne przyczyny. Należą do nich ssanie kciuka lub smoczka we wczesnym wieku, a także czynniki naruszające prawidłowy rozwój jamy ustnej w okresie płodowym. Nieleczone wady zgryzu mogą mieć wpływ na powstawanie wad wymowy oraz być przyczyną powstawania chorób jamy ustnej. Dodatkowo, mogą negatywnie wpływać na błony śluzowe policzków i warg, a także wzmożenie lub obniżenie napięcia mięśni twarzy.
Aby uzyskać pomoc w leczeniu wad zgryzu należ udać się do specjalisty - ortodonty. On dobiera najlepszą metodę leczenia. Sposób ten zależy od stanu zaawansowania wady, jej przyczyny, a także wieku pacjenta. Najczęściej stosowanym w leczeniu ortodontycznym jest stały aparat. U dorosłych zakłada się go na kres dwóch lub więcej lat. U dzieci czas ten skraca się do około roku. Zobacz: https://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/ortodoncja
Do innych metod korygowania wad zgryzu należą: leczenie operacyjne (zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonywane u dorosłych), mioterapia (specjalne ćwiczenia narządów przeżuwania i mięśni mimicznych) oraz szlifowanie albo usuwanie zębów. 
Wady zgryzu nie zagrażają zdrowiu w dużym stopniu. Powodują głównie dyskomfort w życiu codziennym, kompleksy oraz większą podatność na choroby jamy ustnej. 

Komentarze pacjentów (2)
Monika

25.09.2020

Wadami zgryzu kompleksowo zajmuje się gabinet stomatologiczno-ortodontyczny "Kołodziejczykowie" w Rzeszowie, który bardzo polecam.

Adres IP: ***.**.***.209

Barbara

07.04.2020

Ważne żeby u dzieci w tym okresie gdzie wypadają mleczaki regularnie uczęszczać do stomatologa, nie wszystkie żeby ustępują gdy rosną te właściwe a przez takie zaniedbanie często kończy się to później aparatem korekcyjnym.

Adres IP: **.***.**.111

Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

Powiązane kliniki w Warszawie

Poradnia Dietetyczna Dobry Dietetyk Elżbieta Noculak
aleja Tadeusza Rejtana 49/8, 35-310 Rzeszów
5/5 (1 opinia)
Przychodnia Specjalistyczna przy ulicy Szopena 1
Szopena 1, 35-055 Rzeszów
5/5 (1 opinia)
,
Oceń klinikę
jako pierwszy
Dentysta Rzeszów - Pro-familia
Witolda 6b, 35-302 Rzeszów
5/5 (11 opinii)
Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych MEDICARPATHIA
Witolda 1, 35-305
5/5 (1 opinia)
Przychodnia Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów w Boguchwale
ul. Przemysłowa 2c, 35 - 360
5/5 (1 opinia)
,
Oceń klinikę
jako pierwszy
Rzeszów Szpital Pro-familia
Witolda 6b, 35-001 Rzeszów
5/5 (8 opinii)
Osocze bogatopłytkowe PRP
,
5/5 (1 opinia)

Rak gruczołu krokowego - diagnostyka, leczenie i profilaktyka
Rak gruczołu krokowego to jedno z najczęściej diagnozowan...
Rola terapii wspomagających w leczeniu onkologicznym
Terapie wspomagające w leczeniu onkologicznym są niezwykle...
Przyczyny, objawy i leczenie raka przełyku
Rak przełyku to jedno z najbardziej agresywnych i groźnych...
Onkologia dziecięca
Onkologia dziecięca stanowi jeden z najważniejszych obszar...
Rola środowiska pracy w rozwoju nowotworów
Nowotwory są jednym z największych problemów zdrowotnych ...
Wybielanie zębów: Metody, bezpieczeństwo i efekty
Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabieg...
USG Doppler, co to za badanie?
USG Doppler, czyli badanie dopplerowskie to małoinwazyjne b...
Aparaty ruchome vs. stałe: Który jest lepszy dla kogo?
Choć większość osób kojarzy aparaty ortodontyczne głó...
Odporność, czy można ją zbudować?
Jesienne przesilenie związane jest z rozpoczęciem sezonu c...
Jak wygląda wizyta flebologiczna?
Konsultacja flebologiczna polega na zebraniu szczegółowych...