Wady zgryzu to przypadłość wielu osób. Są zaburzeniami w czynnościach oraz budowie jamy ustnej. Wady zgryzu dzielą się na różne rodzaje - pod katem patologii, które powodują oraz ze względu na części jamy ustnej, których bezpośrednio dotyczą. Każda wada zgryzu może przyczyniać się do zaburzeń oddychania, połykania czy żucia. W skrajnych przypadkach mogą one także wpływać na wygląd twarzy oraz kondycję dziąseł i zębów.
Aby rozpocząć leczenie wady zgryzu niezbędne jest poznanie jej przyczyny. To od lekarza specjalisty zależy metoda leczenia. W przypadku, gdy stałe aparaty ortodontyczne nie są skuteczne, często trzeba po prostu usunąć problematyczne zęby. Do najczęstszych wad zgryzu należą te spowodowane nieprawidłowym położeniem górnego łuku zębowego w stosunku do łuku solnego.
Jakie są najpopularniejsze wady zgryzu?
- przodozgryz - przednie zęby dolne nachodzą na górne w wyniku wysunięcia dolnego łuku zębowego. Wada odznacza się na twarzy poprzez delikatne wysunięcie dolnej wargi.
- tyłozgryz - charakteryzuje się cofnięciem dolnego łuku zębów w stosunku do łuku górnego. W zaawansowanych przypadkach wada powoduje zwiększenie nachylenia siekaczy w stronę podniebienia lub warg. Efektem tego mogą być nieznaczne deformacje twarzy oraz utrudnienie w wymowie spółgłosek s i z, które w przypadku tyłozgryzu brzmią raczej jak ś i ź.
- zgryz krzyżowy - wada ma związek z proporcjami pionowymi. W tym przypadku zęby dolne zachodzą na górne w pewnych miejscach na łukach zębowych, albo na ich całej długości. Dolna linia zębów może być nieco przemieszczona w lewo lub prawo, co powoduje niewielką asymetrię w rysach twarzy.
- zgryz otwarty - w przypadku tego zaburzenia z zęby nie stykają się ani w tylnym, ani w przednim odcinku łuków zębowych. W rezultacie powstają szpara niedogryzowa oraz wysokie podniebienie, co znacznie utrudnia odgrzanie jedzenia. Dodatkowo, wada ta powoduje trudność w wymawianiu spółgłosek przedniojęzykowo-zębowych, czyli c, c', d, d', dz, ł, t, t'.
- stłoczenie - występuje w sytuacji, gdy zęby są większe niż zębodoły. Wówczas zęby wyrastają pod złym kątem lub są znacząco poobracane. Stłoczenie sprzyja próchnicy,m ścieraniu zębów oraz chorobom dziąseł.
- zgryz głęboki - nadmierne nachodzenie przednich zębów górnych na dolne. W tym przypadku dochodzi do ścierania się zębów i chorób dziąseł.
- zęby odseparowane - zbyt duża powierzchnia w szczęce powoduje widoczność przestrzeni międzyzębowych.
Wady zgryzu mają różne przyczyny. Należą do nich ssanie kciuka lub smoczka we wczesnym wieku, a także czynniki naruszające prawidłowy rozwój jamy ustnej w okresie płodowym. Nieleczone wady zgryzu mogą mieć wpływ na powstawanie wad wymowy oraz być przyczyną powstawania chorób jamy ustnej. Dodatkowo, mogą negatywnie wpływać na błony śluzowe policzków i warg, a także wzmożenie lub obniżenie napięcia mięśni twarzy.
Aby uzyskać pomoc w leczeniu wad zgryzu należ udać się do specjalisty - ortodonty. On dobiera najlepszą metodę leczenia. Sposób ten zależy od stanu zaawansowania wady, jej przyczyny, a także wieku pacjenta. Najczęściej stosowanym w leczeniu ortodontycznym jest stały aparat. U dorosłych zakłada się go na kres dwóch lub więcej lat. U dzieci czas ten skraca się do około roku. Zobacz: https://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/ortodoncja
Do innych metod korygowania wad zgryzu należą: leczenie operacyjne (zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonywane u dorosłych), mioterapia (specjalne ćwiczenia narządów przeżuwania i mięśni mimicznych) oraz szlifowanie albo usuwanie zębów. Wady zgryzu nie zagrażają zdrowiu w dużym stopniu. Powodują głównie dyskomfort w życiu codziennym, kompleksy oraz większą podatność na choroby jamy ustnej.
Adres IP: ***.**.***.209
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni