Wady zgryzu, jak leczyć?

Wady zgryzu, jak leczyć?

Wady zgryzu to przypadłość wielu osób. Są zaburzeniami w czynnościach oraz budowie jamy ustnej. Wady zgryzu dzielą się na różne rodzaje - pod katem patologii, które powodują oraz ze względu na części jamy ustnej, których bezpośrednio dotyczą. Każda wada zgryzu może przyczyniać się do zaburzeń oddychania, połykania czy żucia. W skrajnych przypadkach mogą one także wpływać na wygląd twarzy oraz kondycję dziąseł i zębów.

Aby rozpocząć leczenie wady zgryzu niezbędne jest poznanie jej przyczyny. To od lekarza specjalisty zależy metoda leczenia. W przypadku, gdy stałe aparaty ortodontyczne nie są skuteczne, często trzeba po prostu usunąć problematyczne zęby. Do najczęstszych wad zgryzu należą te spowodowane nieprawidłowym położeniem górnego łuku zębowego w stosunku do łuku solnego.

Jakie są najpopularniejsze wady zgryzu?

- przodozgryz - przednie zęby dolne nachodzą na górne w wyniku wysunięcia dolnego łuku zębowego. Wada odznacza się na twarzy poprzez delikatne wysunięcie dolnej wargi.
- tyłozgryz - charakteryzuje się cofnięciem dolnego łuku zębów w stosunku do łuku górnego. W zaawansowanych przypadkach wada powoduje zwiększenie nachylenia siekaczy w stronę podniebienia lub warg. Efektem tego mogą być nieznaczne deformacje twarzy oraz utrudnienie w wymowie spółgłosek s i z, które w przypadku tyłozgryzu brzmią raczej jak ś i ź.
- zgryz krzyżowy - wada ma związek z proporcjami pionowymi. W tym przypadku zęby dolne zachodzą na górne w pewnych miejscach na łukach zębowych, albo na ich całej długości. Dolna linia zębów może być nieco przemieszczona w lewo lub prawo, co powoduje niewielką asymetrię w rysach twarzy.
- zgryz otwarty - w przypadku tego zaburzenia z zęby nie stykają się ani w tylnym, ani w przednim odcinku łuków zębowych. W rezultacie powstają szpara niedogryzowa oraz wysokie podniebienie, co znacznie utrudnia odgrzanie jedzenia. Dodatkowo, wada ta powoduje trudność w wymawianiu spółgłosek przedniojęzykowo-zębowych, czyli c, c', d, d', dz, ł, t, t'.
- stłoczenie - występuje w sytuacji, gdy zęby są większe niż zębodoły. Wówczas zęby wyrastają pod złym kątem lub są znacząco poobracane. Stłoczenie sprzyja próchnicy,m ścieraniu zębów oraz chorobom dziąseł.
- zgryz głęboki - nadmierne nachodzenie przednich zębów górnych na dolne. W tym przypadku dochodzi do ścierania się zębów i chorób dziąseł.
- zęby odseparowane - zbyt duża powierzchnia w szczęce powoduje widoczność przestrzeni międzyzębowych.

Wady zgryzu mają różne przyczyny. Należą do nich ssanie kciuka lub smoczka we wczesnym wieku, a także czynniki naruszające prawidłowy rozwój jamy ustnej w okresie płodowym. Nieleczone wady zgryzu mogą mieć wpływ na powstawanie wad wymowy oraz być przyczyną powstawania chorób jamy ustnej. Dodatkowo, mogą negatywnie wpływać na błony śluzowe policzków i warg, a także wzmożenie lub obniżenie napięcia mięśni twarzy.
Aby uzyskać pomoc w leczeniu wad zgryzu należ udać się do specjalisty - ortodonty. On dobiera najlepszą metodę leczenia. Sposób ten zależy od stanu zaawansowania wady, jej przyczyny, a także wieku pacjenta. Najczęściej stosowanym w leczeniu ortodontycznym jest stały aparat. U dorosłych zakłada się go na kres dwóch lub więcej lat. U dzieci czas ten skraca się do około roku. Zobacz: http://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/ortodoncja
Do innych metod korygowania wad zgryzu należą: leczenie operacyjne (zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonywane u dorosłych), mioterapia (specjalne ćwiczenia narządów przeżuwania i mięśni mimicznych) oraz szlifowanie albo usuwanie zębów. 
Wady zgryzu nie zagrażają zdrowiu w dużym stopniu. Powodują głównie dyskomfort w życiu codziennym, kompleksy oraz większą podatność na choroby jamy ustnej. 

Komentarze pacjentów (2)
Monika
Wadami zgryzu kompleksowo zajmuje się gabinet stomatologiczno-ortodontyczny "Kołodziejczykowie" w Rzeszowie, który bardzo polecam.
Barbara
Ważne żeby u dzieci w tym okresie gdzie wypadają mleczaki regularnie uczęszczać do stomatologa, nie wszystkie żeby ustępują gdy rosną te właściwe a przez takie zaniedbanie często kończy się to później aparatem korekcyjnym.
Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

Skleroterapia uznawana jest za standard w leczeniu...
Wiele kobiet dotkniętych problemem pajączków po...
O ptozie, czyli opadaniu powiek i/lub brwi po inie...
USG Doppler, czyli badanie dopplerowskie to małoi...
Jesienne przesilenie związane jest z rozpoczęcie...
Panuje przekonanie, że zabiegów laserowych powin...