USG Doppler, co to za badanie?

USG Doppler, co to za badanie?

USG Doppler, czyli badanie dopplerowskie to małoinwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu lekarz, flebolog, może określić stan żył i tętnic, a także zastawek żylnych, co pozwoli mu określić problem i wybrać przystosowaną do niego metodę leczenia. Badania USG żył pomagają wykryć wszelkie nieprawidłowości, np. niewydolność naczyń żylnych, miażdżycę czy inne choroby żył, które mogą mieć wpływ na życie oraz zdrowie człowieka. Lekarz flebolog badanie USG Doppler wykonuje między innymi w przypadku podejrzenia żylaków kończyn dolnych, jamy brzusznej, kończyn górnych czy narządów płciowych.

Jak wygląda USG Doppler?
Badanie ultrasonograficzne z efektem Dopplera polega na przyłożeniu do badanego fragmentu ciała głowicy aparatu, która będzie emitowała fale ultradźwiękowe, które przenikają skórę i odbijają się od cząsteczek krwi, następnie powracając do aparatu i dając aktualny obraz na monitorze urządzenia. Tak więc badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego może być wykonywane przez kobiety w ciąży i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Jedynie na badanie USG Doppler wątroby i nerek należy udać się na czczo. Podczas badania w pomieszczeniu może wydobywać się szum krwi, który również pozwala odkryć lekarzowi flebologowi czy w badanym miejscu dzieje się coś niepokojącego.

Czy są przeciwwskazania do USG Doppler?
To w pełni bezpieczne badanie ultrasonograficzne nie posiada żadnych długoterminowych i bezwzględnych przeciwwskazań. Powodami, dla których badanie może zostać przesunięte na inny termin są uszkodzenia skóry, oparzenia, złamania i otwarte rany w miejscu, które miało podlegać badaniu. Brak ciągłości naskórka podczas badania może doprowadzić do infekcji, a także do odczucia bólu w przypadku styczności głowicy aparatu USG z raną. Warto zadbać o to, aby badanie USG Doppler wykonywał specjalista. Czas badania zazwyczaj wynosi od 15 do ok. 30 minut w zależności od badanego obszaru.

Komentarze pacjentów (0)
Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

Powiązane kliniki w Warszawie

Łysienie jest powszechnym problemem, który u wie...
Owrzodzenia żylne najczęściej powstają u osób...
Konsultacja flebologiczna polega na zebraniu szcze...
Zabiegi na odmładzanie skóry bez skalpela stały...
Urazy i kontuzje to nieodłączny element sportu. ...
W przypadku dzieci warto nauczyć się rozpoznawa...