Ptoza - czyli konsekwencje nieudanego zabiegu medycyny estetycznej botoksem

Ptoza - czyli konsekwencje nieudanego zabiegu medycyny estetycznej botoksem

O ptozie, czyli opadaniu powiek i/lub brwi po iniekcjach botoksu mówi się coraz częściej. Wiele osób zaniepokojonych tym zjawiskiem rezygnuje z zabiegów, obawiając się niepożądanego efektu. O tym czym jest ptoza i czy da się jej uniknąć dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest ptoza?
Opadanie brwi i / lub górnych powiek to rzadki przypadek, który zachodzi w sytuacji, gdy toksyna botulinowa została niewłaściwie zaaplikowana. Według statystyk, ptoza dotyczy jedynie około 5 proc. pacjentów po zabiegu z użyciem botoksu, jednak w ostatnich latach obserwuje się niepokojący wzrost tego zjawiska. Wszystko dlatego, że popularność zabiegów wykonywanych botoksem stale rośnie, a wśród ofert nie brakuje takich, które wykonywane są przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i pracujące na tanich, wątpliwej jakości preparatach. Należy wiedzieć, że botoks jest lekiem, a jego podawanie wymaga odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, jak również właściwych warunków do przeprowadzenia zabiegu.

Jakie są przyczyny opadania powiek i brwi po botoksie?
Botoks jest substancją, którą podaje się w sposób bardzo precyzyjny, w konkretny mięsień, który ma zostać poddany czasowej relaksacji, bez możliwości kurczenia. Zdarza się jednak, że toksyna rozprzestrzenia się i przedostaje na inne obszary, np. do mięśni ruchomej części powiek. Ptoza może pojawić się również w sytuacji, gdy osoba wykonująca zabieg nie posiada wystarczającego doświadczenia oraz wiedzy i wstrzykuje botoks w niewłaściwe miejsca, na przykład zbyt blisko brwi. Problem może wystąpić również wtedy, kiedy zastosowana zostanie niewłaściwa dawka substancji. Do ptozy dochodzi najczęściej po około 3 dniach od przeprowadzenia zabiegu.

Jak uniknąć ryzyka powikłań po botoksie?
Lekarze z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dr Parda w Piasecznie koło Warszawy, którzy podczas swojej praktyki mieli do czynienia z pacjentami cierpiącymi z powodu błędnie wykonanych zabiegów przez niekompetentne osoby, wielokrotnie podkreślają, że wybór właściwego specjalisty ma ogromne znaczenie. Najlepiej w tym celu zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, który pracuje w klinice lub gabinecie zabiegowym. Warto również zawsze pytać o doświadczenie i kwalifikacje. Każdy pacjent ma również prawo dowiedzieć się o tym jakie preparaty stosowane są w danym gabinecie do wykonywania zabiegów. Specjalista, któremu zależy na bezpieczeństwie pacjenta i który pracuje na preparatach wysokiej jakości nie będzie takich kwestii ukrywał.

Komentarze pacjentów (2)
Iga
Klinika pani dr Pardy na pewno posłuży pomoc na źle wykonany zabieg lub powikłania po zabiegu.
Justyna
Słyszałam kiedyś o takich powikłaniach, dlatego jeśli chodzi o botoks wykonuję takie zabiegi tylko w renomowanych gabinetach medycyny estetycznej. Z tych, które wykonywałam w Pro Familia jestem bardzo zadowolona i polecam.
Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

Wady zgryzu to przypadłość wielu osób. Są zab...
RF INFINI to termolifting mikroigłowy, czyli prze...
Utrzymanie odpowiedniego kontaktu z pacjentem jest...
Panuje przekonanie, że zabiegów laserowych powin...
Oczyszczanie wodorowe należy do jednych z najnowo...
Wiele kobiet dotkniętych problemem pajączków po...