O ptozie, czyli opadaniu powiek i/lub brwi po iniekcjach botoksu mówi się coraz częściej. Wiele osób zaniepokojonych tym zjawiskiem rezygnuje z zabiegów, obawiając się niepożądanego efektu. O tym czym jest ptoza i czy da się jej uniknąć dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest ptoza?
Opadanie brwi i / lub górnych powiek to rzadki przypadek, który zachodzi w sytuacji, gdy toksyna botulinowa została niewłaściwie zaaplikowana. Według statystyk, ptoza dotyczy jedynie około 5 proc. pacjentów po zabiegu z użyciem botoksu, jednak w ostatnich latach obserwuje się niepokojący wzrost tego zjawiska. Wszystko dlatego, że popularność zabiegów wykonywanych botoksem stale rośnie, a wśród ofert nie brakuje takich, które wykonywane są przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i pracujące na tanich, wątpliwej jakości preparatach. Należy wiedzieć, że botoks jest lekiem, a jego podawanie wymaga odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, jak również właściwych warunków do przeprowadzenia zabiegu.
Jakie są przyczyny opadania powiek i brwi po botoksie?
Botoks jest substancją, którą podaje się w sposób bardzo precyzyjny, w konkretny mięsień, który ma zostać poddany czasowej relaksacji, bez możliwości kurczenia. Zdarza się jednak, że toksyna rozprzestrzenia się i przedostaje na inne obszary, np. do mięśni ruchomej części powiek. Ptoza może pojawić się również w sytuacji, gdy osoba wykonująca zabieg nie posiada wystarczającego doświadczenia oraz wiedzy i wstrzykuje botoks w niewłaściwe miejsca, na przykład zbyt blisko brwi. Problem może wystąpić również wtedy, kiedy zastosowana zostanie niewłaściwa dawka substancji. Do ptozy dochodzi najczęściej po około 3 dniach od przeprowadzenia zabiegu.
Jak uniknąć ryzyka powikłań po botoksie?
Lekarze z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dr Parda w Piasecznie koło Warszawy, którzy podczas swojej praktyki mieli do czynienia z pacjentami cierpiącymi z powodu błędnie wykonanych zabiegów przez niekompetentne osoby, wielokrotnie podkreślają, że wybór właściwego specjalisty ma ogromne znaczenie. Najlepiej w tym celu zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, który pracuje w klinice lub gabinecie zabiegowym. Warto również zawsze pytać o doświadczenie i kwalifikacje. Każdy pacjent ma również prawo dowiedzieć się o tym jakie preparaty stosowane są w danym gabinecie do wykonywania zabiegów. Specjalista, któremu zależy na bezpieczeństwie pacjenta i który pracuje na preparatach wysokiej jakości nie będzie takich kwestii ukrywał.
Adres IP: ***.**.***.209
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni