Badania wskazują, że nawet co piąte polskie dziecko w wieku od 4 do 18 roku życia ma nadwagę. To powszechny problem, który jest jednak często bagatelizowany przez rodziców i opiekunów dzieci. Najczęstszym zdaniem wypowiadanym przez rodziców jest stwierdzenie, że przecież dziecko wyrośnie. Niestety, nie można w ten sposób podchodzić do kwestii otyłości u dzieci. Dzieci dotknięte problemem otyłości dorastają i stają się otyłymi dorosłymi, zdecydowanie częściej zapadającymi na rozmaite choroby cywilizacyjne. Dlatego też jeśli zauważysz u swojego dziecka nieprawidłowy stosunek masy ciała do wzrostu i wieku, zareaguj!
Otyłość definiuje się jako zwiększone gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, powodujące różne problemy zdrowotne. Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić czujność rodziców jest zaobserwowanie zwiększającej się ilości tłuszczu w ciele dziecka. Wówczas należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który pomoże znaleźć przyczynę i rozwiązanie problemu. Warto mieć na uwadze, że skłonność do otyłości może być cechą dziedziczną. Jednak prawda jest taka, że otyłość, nawet dziedziczna, prędzej rozwinie się u dziecka, które nie ma dobrych nawyków żywieniowych i nie jest dostatecznie aktywne fizycznie.
Leczenie otyłości u dzieci wymaga pracy kilku specjalistów - lekarza prowadzącego, psychologa oraz dietetyka. W przypadku dzieci, u których wskaźnik BMI znajduje się ponad poziomem 95 centyla oraz gdy występują problemy ze zdrowiem, konieczna jest kontrolowana redukcja masy ciała. Zdrowe tempo schodzenia z wagi wynosi około 0,25 kg - 0,5 kg tygodniowo. Aby ten cel osiągnąć trzeba zmienić dietę dziecka oraz wprowadzić do jego planu dnia znacznie więcej zajęć związanych z aktywnością fizyczną.
Nieco inaczej jest w przypadku, gdy masa ciała dziecka tylko nieznacznie przekracza ustalone normy. W takich sytuacjach nie stosuje się metody redukcji kilogramów. Lepsze rezultaty przyniesie utrzymanie wagi na stałym poziomie aż do momentu, gdy dziecko do tej wagi dorośnie. W celu uzyskania takiego efektu, wystarczy najczęściej wprowadzenie zmian w diecie dziecka. Dlaczego nie można stosować u dziecka popularnych diet na własną rękę? Takie nieprzemyślane działanie może spowodować wystąpienie niedoborów składników, które są niezbędne w okresie wzrostu organizmu. Z tego względu decydując się na pomoc medyczną, należy zwrócić się do profesjonalistów, którzy dobiorą właściwą formę walki z nadwagą, dostosowaną do potrzeb i możliwości dziecka.
Dzieci są niezwykle podatne na wpływy otoczenia. Patrzą na to, co mają rówieśnicy i sami chcą mieć te rzeczy dla siebie. Dlatego też gdy w rodzinie dziecko ma problem z nadwagą, w procesie odchudzania powinna brać udział cała rodzina malca. Restrykcje, jakim poddawane jest dziecko powinny też obowiązywać pozostałych członków rodziny. Absolutnie niewłaściwym jest narażanie dziecka na widok rodziny jedzącej pokaźny obiad, podczas gdy ono ma podany zupełnie inny, dietetyczny posiłek. W celu uzyskania założonych rezultatów każdy z członków rodziny powinien okazać dziecku wsparcie, pokazując jedność i zachęcając dziecko do zmiany trybu życia. Warto zadbać o dodatkowe aktywności, wykonywane wspólnie. Pływanie, jazda rowerem, piesze wędrówki, jazda na rolkach czy granie w gry zespołowe będą doskonałą rozrywką, a także idealnym sposobem na kontrolowanie wagi dziecka.
Adres IP: ***.**.***.209
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni