Jak rozpoznać dyskopatię?

Jak rozpoznać dyskopatię?

Intensywne bóle kręgosłupa, a także wiele innych dolegliwości mogą świadczyć o dyskopatii, czyli jednej z najpopularniejszych chorób współczesnych czasów. Choroba ta dotyka coraz większą liczbę osób, także tych w młodym wieku. Co ciekawe, badacze szkieletów naszych przodków nie znaleźli u nich żadnych śladów dyskopatii. Właśnie dlatego uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Dlaczego jest tak powszechna i co może o niej świadczyć, poza bólem pleców?

Przyczyny dyskopatii
Najczęstsza przyczyna dyskopatii to duże obciążenie kręgosłupa, które może wynikać z intensywnej pracy fizycznej i dźwiganiem ciężkich rzeczy. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa również siedzący tryb życia. Długotrwała praca w jednej pozycji, brak odpowiedniej dawki ruchu, rezygnacja z chodzenia na rzecz jazdy samochodem to czynniki, które sprawiają, że znajdujemy się w grupie ryzyka. Problemy z kręgosłupem może nasilić również nadwaga i otyłość. 

Diagnostyka dyskopatii
Dyskopatię możemy rozpoznać po bolącym kręgosłupie. Najczęściej jest to ból promieniujący do kończyny dolnej, który nasila się w trakcie siedzenia (dyskopatia lędźwiowa). Niekiedy objawia się również bólem w obrębie klatki piersiowej (dyskopatia piersiowa). Ból może mieć charakter ostry lub przewlekły. Może pojawiać się również uczucie drętwienia i mrowienia. W ostrych fazach choroby, cześć pacjentów skarży się również na problemy z unoszeniem nóg  https://www.rehavitae.pl/blog/dyskopatia.html
Dodatkowo, chory kręgosłup oddziałuje na inne narządy. Objawami dyskopatii może być więc także niestrawność i bóle brzucha, biegunki czy zaparcia. Chorobę diagnozuje się poprzez odpowiednie badania. Lekarz może zlecić tomografię komputerową kręgosłupa, która umożliwi ocenę struktur kostnych. Dla ujawnienia drobnych zmian w krążkach międzykręgowych, wykonuje się również rezonans magnetyczny.
Niekiedy zleca się również badanie RTG. Na podstawie uzyskanych wyników, lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Operacja nie zawsze jest konieczna. Współczesna medycyna oferuje wiele bezpiecznych i skutecznych metod walki z bólami kręgosłupa. Przeczytaj również http://www.zylaki.warszawa.pl/aktualnosci/boli-cie-kregoslup-to-moze-byc-dyskopatia.html

Komentarze pacjentów (1)
Tadek
U mnie dyskopatia pojawiła się w związku z siedzącym trybem pracy ale jak to facet nie prędko wybrałem się do specjalisty i później skoczyło się to półrocznym chorobowym.
Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

Osocze bogatopłytkowe jest obecnie uznawane za je...
Konsultacja flebologiczna polega na zebraniu szcze...
Odpowiednia dieta jest w stanie nie tylko pomóc p...
Badania wskazują, że nawet co piąte polskie dzi...
Mycie zębów to nieodłączna część porannej i...
Osteopatia to metoda diagnozowania oraz manualnego...