Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Proste zęby są gwarantem pięknego uśmiechu, ale i nie tylko, ułatwiają również dbanie o higienę jamy ustnej. Jeżeli chcesz poprawić estetykę swoich zębów lub wyleczyć wadę zgryzu, jednym z lepszych rozwiązań będzie podjęcie decyzji o leczeniu aparatem ortodontycznym. Leczenie ortodontyczne jest niezwykle indywidualną kwestią, ponieważ dużo zależy od wady zgryzu.

Co powinieneś wiedzieć o założeniu aparatu ortodontycznego?
Jakich zmian spodziewać się po założeniu aparatu ortodontycznego u ortodonty http://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/ortodoncja ? Pierwszą kwestią, o której powinieneś wiedzieć jest czas leczenia - efekty noszenia aparatu ortodontycznego będą widoczne po kilku miesiącach lub po kilku latach, ponieważ takiego leczenie jest niezwykle długotrwałym procesem. Leczenie aparatem ortodontycznym to kwestia ok. 2 lat, jednakże dokładny przebieg leczenia zależny jest od wady, która poddawana jest leczeniu. Należy pamiętać, że na leczenie aparatem ortodontycznym nigdy nie jest za późno - założenie aparatu stałego możliwe jest w każdym wieku. 

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów aparatów ortodontycznych, a więc można je podzielić na ruchome i stałe. Aparat ruchomy jest aparatem wyjmowanym, który najczęściej jest stosowany w przypadku dzieci i pomaga on w zmniejszeniu problemu ułożenia zębów, jednakże nie nadaje się do leczenia poważnych wad zgryzu. Aparat stały ortodontyczny stosowany jest natomiast u osób, które mają już wszystkie zęby stałe. Ciekawą dla niego alternatywą jest aparat przezroczysty, tj. nakładki, które wyjmuje się jedynie do jedzenia i mycia zębów. Nie wiesz, czy kwalifikujesz się do założenia aparatu? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u stomatologa, który skontroluje stan Twojego uzębienia - trzeba dokładnie wyczyścić zęby oraz powymieniać stare plomby i wypełnić ubytki.
Ortodonta będzie natomiast kazał wykonać zdjęcie rentgenowskie, dzięki któremu widoczne będzie ustawienie zębów i wszystkich kości. Po założeniu aparatu pacjenci mogą odczuwać dyskomfort - w tym czasie warto zrezygnować z żucia gumy, a także ograniczyć jedzenie ciągnących się produktów. Nosząc aparat stały, nie powinno również jeść się twardych owoców czy orzechów w całości. Dobrze jest także zmniejszyć częstotliwość spożywania barwiących produktów, np. kawy czy wina. Po ściągnięciu aparatu ortodontycznego stosuje się aparaty retencyjne, których zadaniem jest utrzymanie właściwego położenia zębów. 

Komentarze pacjentów (3)
Justyna
Interesujące wskazówki dla osób, które mają w planach założenie aparatu ortodontycznego.
Paulina
Leczenie jest długotrwałe, ale przynosi świetne efekty.
Karolina
Założenie aparatu ortodontycznego pomogło mi uzyskać piękny uśmiech.
Zostaw swój komentarz
Końcowa ocena:

Proste zęby są gwarantem pięknego uśmiechu, al...
Konsultacja flebologiczna polega na zebraniu szcze...
USG Doppler, czyli badanie dopplerowskie to małoi...
Intensywne bóle kręgosłupa, a także wiel...
Zabiegi na odmładzanie skóry bez skalpela stały...
Mycie zębów to nieodłączna część porannej i...