Proste zęby są gwarantem pięknego uśmiechu, ale i nie tylko, ułatwiają również dbanie o higienę jamy ustnej. Jeżeli chcesz poprawić estetykę swoich zębów lub wyleczyć wadę zgryzu, jednym z lepszych rozwiązań będzie podjęcie decyzji o leczeniu aparatem ortodontycznym. Leczenie ortodontyczne jest niezwykle indywidualną kwestią, ponieważ dużo zależy od wady zgryzu.
Co powinieneś wiedzieć o założeniu aparatu ortodontycznego?
Jakich zmian spodziewać się po założeniu aparatu ortodontycznego u ortodonty https://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/ortodoncja ? Pierwszą kwestią, o której powinieneś wiedzieć jest czas leczenia - efekty noszenia aparatu ortodontycznego będą widoczne po kilku miesiącach lub po kilku latach, ponieważ takiego leczenie jest niezwykle długotrwałym procesem. Leczenie aparatem ortodontycznym to kwestia ok. 2 lat, jednakże dokładny przebieg leczenia zależny jest od wady, która poddawana jest leczeniu. Należy pamiętać, że na leczenie aparatem ortodontycznym nigdy nie jest za późno - założenie aparatu stałego możliwe jest w każdym wieku.
Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów aparatów ortodontycznych, a więc można je podzielić na ruchome i stałe. Aparat ruchomy jest aparatem wyjmowanym, który najczęściej jest stosowany w przypadku dzieci i pomaga on w zmniejszeniu problemu ułożenia zębów, jednakże nie nadaje się do leczenia poważnych wad zgryzu. Aparat stały ortodontyczny stosowany jest natomiast u osób, które mają już wszystkie zęby stałe. Ciekawą dla niego alternatywą jest aparat przezroczysty, tj. nakładki, które wyjmuje się jedynie do jedzenia i mycia zębów. Nie wiesz, czy kwalifikujesz się do założenia aparatu? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u stomatologa, który skontroluje stan Twojego uzębienia - trzeba dokładnie wyczyścić zęby oraz powymieniać stare plomby i wypełnić ubytki.
Ortodonta będzie natomiast kazał wykonać zdjęcie rentgenowskie, dzięki któremu widoczne będzie ustawienie zębów i wszystkich kości. Po założeniu aparatu pacjenci mogą odczuwać dyskomfort - w tym czasie warto zrezygnować z żucia gumy, a także ograniczyć jedzenie ciągnących się produktów. Nosząc aparat stały, nie powinno również jeść się twardych owoców czy orzechów w całości. Dobrze jest także zmniejszyć częstotliwość spożywania barwiących produktów, np. kawy czy wina. Po ściągnięciu aparatu ortodontycznego stosuje się aparaty retencyjne, których zadaniem jest utrzymanie właściwego położenia zębów.
Adres IP: ***.***.**.36
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni